Čo robiť pri dopravnej nehode

Prvou a hlavnou radou je zachovať chladnú hlavu a nerobiť paniku. Povie sa to určite ľahšie ako vykoná, ale treba si uvedomiť, že nie ste prvý a ani posledný kto sa stal účastníkom ľahšej či vážnejšej dopravnej nehody.

Poskytnutie prvej pomoci

Pri vážnejších dopravných nehodách sa nehľadí na materiálne škody. Dôležité je sa zamerať na zdravie a život zranených. Zraneným bez čakania poskytnite prvú pomoc a privolajte záchrannú zdravotnú službu na čísle 112. Ak sa jedná o ľahšiu resp. malú nehodu, ktorá nepresiahla škody vo výške 3 990 eur, políciu volať nemusíte. Výška spôsobenej škody sa však odhaduje veľmi ťažko. Ak bol niekto zranený alebo ak je niekto z vodičov pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok políciu určite zavolajte. To isté platí aj pre prípad ak sa neviete zhodnúť kto bol vinník nehody.

Správa o nehode a fotodokumentácia

Nezabudnite na mieste vyplniť formulár resp. dokument s názvom správa o nehode, ktorý by ste mali mať v aute. Pomôcť môže aj vyhotovenie fotiek z miesta nehody. V dnešnej dobe už každý smartfón disponuje kvalitným fotoaparátom takže nafotenie inkriminovaného miesta nie je problém. Ak zavoláte na infolinku vašej poisťovne určite Vám poradia aký postup máte zvoliť.

Poisťovňa

Posledným krokom je návšteva poisťovne. Správu o nehode jej musíte doručiť do 15 dní od nehody – ak bola nehoda v zahraničí tak je to až 30 dní. Práve tu, v poisťovni, sa ukáže ako dobre ste si vybrali PZP alebo havarijné poistenie. Ak sa jedná o PZP a vinníkom nehody ste vy tak žiadne peniaze ani odškodnenie nečakajte. Toho sa dočkáte iba v prípade, že máte k PZP uzatvorené pripoistenia alebo máte ideálne uzavreté havarijné poistenie. Pri uzatváraní posledných dvoch spomenutých tipov poistiek na auto je nutné poriadne si naštudovať podmienky poisťovní a presne zistiť za akých podmienok poisťovňa vypláca plnenie (nachádza sa tam množstvo výluk). Najlepšie urobíte ak si porovnáte ponuky všetkých slovenských poisťovní. Urobiť tak môžete aj online na internete porovnaním cez kalkulačku, kde zistíte ceny a krytia všetkých poisťovní. Navyše je vybavenie rýchle.